banner30

banner33

19 Eylül 2019 Perşembe

Hükümetten beklenmedik Formula 1 kararı!

GENÇLİK ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Formula 1 yarışlarının yeniden Türkiye’ye getirilmesi konusunda, "Formula 1 organizasyonuna 5 yıl boyunca senede 13,5 milyon dolar isim hakkı bedeli ödedik.

09 Ocak 2013 Çarşamba 17:42
Hükümetten beklenmedik Formula 1 kararı!
Ama artık isim hakkı bedelini bizim ödememiz gibi düşünce söz konusu değildir. Bu özel sektör konusu" dedi.

Formula 1 ’in patronu Bernie Ecclestone ile İstanbul Park ’ın işletmesini alan Vural Ak, F1’in yeniden Türkiye’ye dönmesi için dün her konuda anlaşmaya varmıştı. Bu anlaşmanın ardından FIA, Türkiye’yi hemen 2013 F1 takviminde 21 Temmuz tarihine koydu. Ancak beklentiler 13.5 milyon dolarlık isim hakı bedelinin yine devlet tarafından ödeneceği yönünde idi.

ÖZEL SEKTÖR ÖDESİN

Konu ile ilgili Gümüşhane'de açıklamalarda bulunan Bakan Kılıç, şunları söyledi:

"Formula 1’in Türkiye’ye gelişiyle ilgili hükümetin gündeminde bir şey yok. Bu özel sektör konusu. Bu konu başlangıçta da özel sektör konusuydu, ama Formula 1 konusunda bir alışkanlığın oluşması için deyim yerindeyse, seyir zevki olanların ayağını yarış pistine alıştırmak için devletin o konuda yaptığı bir fedakarlık vardı. Hükümetimiz Formula 1 organizasyonuna 5 yıl boyunca senede 13,5 milyon dolar isim hakkı bedeli ödedi. Buna mukabil tüm gelirler organizasyon tarafından alındı. Yani devletin bu işten herhangi bir kazancı olmadığı halde, yıllık 13,5 milyon dolar ödeme yaptı. Takip edebildiğim kadarıyla İstanbul Ticaret Odası kendi kullanımlarında olan, tümüyle tasarruf hakkına sahip oldukları bu pisti bir özel sektör işletmesine kiralamış. Dolayısıyla bu özel sektör işletmesi arzu ederse Formula 1’i getirebilir, getirecektir. Ama özel şirket Formula 1’i getirebilmesi için kendilerine teklif edilen isim hakkı bedelini bizim ödememiz gibi düşünce söz konusu değildir" dedi.

Kaynak : samanyoluhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV