banner30

banner33

19 Eylül 2019 Perşembe

Övünç Özkan Ak Parti’den aday adayı

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan Milletvekilliği Genel Seçimleri için arka arkaya istifalar geliyor. AK Parti'den aday adayı olmak için Adalet Bakanlığının başarılı bürokratı Övünç Özkan da istifa etti. Hakimlik görevini bırakan Özkan , istifasını bir açıklamayla duyurdu.

10 Şubat 2015 Salı 16:39
Övünç Özkan Ak Parti’den aday adayı
 Övünç Özkan aday adaylığı için aldığı istifa kararını “severek çalıştığım Adalet Bakanlığı görevimden, Adalet ve Kalkınma Partisi Antalya milletvekili aday adayı olmaya karar vermem nedeniyle istifa etmiş bulunmaktayım" sözleriyle duyurdu. 
Övünç Özkan istifa metninde şunları yazdı;

Bugüne kadar büyük bir onur ve gururla yürüttüğüm Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dışilişkiler Genel Müdürlüğündeki hakimlik görevimden 9 Şubat 2015 tarihi itibariyle Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Antalya Milletvekili Aday Adayı olmak için ayrılıyorum
Bu süreçte benden desteklerini esirgemeyen başta meslek büyüklerim olmak üzere, beraber yürüdüğümüz dostlarımıza tüm yönetici ve çalışma arkadaşlarıma canı yürekten teşekkür ediyorum. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. 


AK PARTİ ADAY ADAYI  OLAN  ÖVÜNÇ ÖZKAN KİMDİR?
1979 yılında Antalya’da doğan Özkan, İlk, orta ve lise eğitimini Alanya’da tamamladıktan sonra, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, yüksek lisans eğitimini Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, doktora eğitimini ise Ankara THK Üniversitesi’nde İşletme alanında  tamamladı. 2001 yılında, AKP teşkilatında milletvekilliği, il başkanlığı ve değişik birimlerde görev yapan siyasetçileri de bünyesinde barındıran “Birleşik Hukukçular Kulübü”nün ilk kurucu başkanlığını üstlendi.
***
Ayrıca 1980 Askeri Darbesi’nde basımı durdurulan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin 70 yıllık geleneği ve halen binlerce üyesi bulunan Ceride-i Kantar Dergisi’nin yeniden çıkarılmasına öncülük edip iki yıl başkanlığını yürüttü.
***
Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra uluslararası alanda serbest avukat olarak çalıştı, çok uluslu birçok firmanın vekilliğini üstlendi. Avukatlıktan sonra Konya Cumhuriyet Savcısı olarak çalışma hayatına devam eden Özkan,kamu oyunca bilinen birçok soruşturmada başarıyla görev yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde hâkim olarak çalışmıştır.
***
Ankara Üniversitesi’nde “Uluslararası İlişkiler Uzmanlık Eğitimi” de alan Özkan, İngilizce, Almanca ve Felemenkçe biliyor, Fransızca eğitimi de devam etmektedir. Birçok alanda ulusal ve uluslararası yayınlanmış makale ve tebliğleri ile yurtdışında üniversitelerde sunmuş olduğu konferanslar bulunuyor.
***
2012 yılında Almanya’da Gottenheim Üniversitesi’nde vermiş olduğu “Türkiye’de Turizm İmkânları ve Fırsatları” isimli konferansı büyük beğeni alan Özkan’ın aynı üniversitede turizm konusunda da  tebliği yayınlandı. 

Ülkemizden ilk defa bir savcı, 2014 yılında Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde “Hâkimler ve Savcıların Denetlenmesi Çerçevesinde Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu” isimli konferans verdi ve bu alanda ülkemizde uluslararası makalesi yayınlanan, aynı zamanda uluslararası ilişkiler uzmanı olan ilk ve tek savcı oldu.
***
Ayrıca Türkiye’nin üyesi olduğu çeşitli uluslararası kuruluşlarda koordinatörlük görevi de yapan Özkan, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu'ndan oluşan G-20 toplantılarında,  Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele kapsamında,  Suç Gelirleri Geri Alım İşlemleri ve Tütün Ürünlerinin Yasadışı Ticaretini Önlenmesi kapsamında Adalet Bakanlığı adına Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil etti. 
***
Avrupa Konseyi’nin Avrupa Savcıları İstişare Konseyi’nde Roma’da Konsey Başkanlığı seçiminde Türkiye’yi temsilen aday gösterilen Özkan ancak finalde Danimarka’ya 15 oyla kaybetti.

Evli olan Özkan’ın 1 kızı vardır.    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
GÜNCEL HABERLER
ÖZEL HABER
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV